Úvahy o zákazu dovozu ruské ropy do zemí EU a USA vyhnaly v pondělí cenu ropy na 139 dolarů/barel. Možná zákaz dovozu ropy a plynu potvrdil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Stávající ceny ropy jsou nevyšší od roku 2008. Je vysoce pravděpodobné, že budou dále stoupat. Analytici již minulý týden varovali, že ropa může zdražit až na 150 dolarů/barel.
Vysoké ceny ropy zbrzdí oživení letecké dopravy a ohrozí finančně slabší společnosti, které si ceny paliva nezabezpečily nebo zabezpečily nedostatečně.
Evropské letecké společnosti v roce 2020 s poklesem ceny ropy v době pandemie ztratily na hedgingu 4,66 miliardy dolarů. Jen Lufthansa prodělala 1,4 miliardy dolarů, Air France 708 milionů dolarů. Řada dopravců se po těchto ztrátách rozhodla ceny paliva nezajišťovat nebo své zajištění snížit. Skupina IAG například vloni snížila objem zajištění z 90% předpokládané spotřeby na 60 % a podobně postupovaly i další velké společnosti.
Z velkých aerolinek to ohrožuje úspěch Wizz Airu, jehož představenstvo v loňském roce přijalo „no hadging“ politiku a palivo si tedy pořizuje za tržní ceny. Naopak Ryanair má zabezpečeny ceny paliva z 80% předpokládané potřeby do března 2023, a to na úrovni 63 dolarů na barel. Finanční ředitel Lufthansy Remco Steenbergen minulý týden informoval, že skupina má zajištěno 63 % svých letošních potřeb na úrovni 73 dolarů/barel.
Řada společností, které nemají dostatečné finanční rezervy a nedostatečně zajištěné budou znovu bojovat o přižití. Zajištění dopravci získají výraznou konkurenční převahu. (Foto: Business Standard, planes.cz)
No comments added.
Copyright © 1999-2025 planes.cz | CMS